Chabrior Crêpes sucrées
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1054kj (252 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1054kj (252 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5.9000000953674g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.9g |
| Saturated Fat | 5.4000000953674g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 54.000000953674% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 54% |
| Saturated Fat Value | 5.4g |
| Score | 13 |
| Sodium | 203.99999618530398mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 204mg |
| Sugars | 16g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 16g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Horeco Crêpes (Similarity score: 8.13)
- Boni Pannenkoeken (Similarity score: 10.74)
- Sans Marque 4 Eclairs Au Café (Similarity score: 14.79)
- Leader Price 4 Éclairs Au Café (Similarity score: 14.79)
- Vanilla Ice Cream With Chocolate Flavored Wafers Sandwiches, Chocolate (Similarity score: 15.63)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 15.63)
- Red Button Vintage Creamery Apple Pie With Crumb Topping (Similarity score: 16.50)
- Brookshire's Bakery Apple Pie (Similarity score: 17.02)
- Leonard Novelty Bakery Cannoli Cream Cake (Similarity score: 18.41)
- Boni,colruyt Pannenkoeken Boni (Similarity score: 19.01)
- Specialty Bakers Llc Specialty Select, Lattice Pies, Strawberry (Similarity score: 19.22)
- Mrs Smith's Sweet Potato Pie, Sweet Potato (Similarity score: 19.88)
- Galettes Bertal Crêpes Bretonnes Au Rhum (Similarity score: 20.33)
- Caramel Brownie Moose Tracks Ice Cream, Caramel Brownie Moose Tracks (Similarity score: 20.62)
- Muffins, Wild Blueberry (Similarity score: 20.84)