Caramel brownie moose tracks ice cream, caramel brownie moose tracks
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1059kj (254 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1059kj (254 calories/kcal) |
| Fiber | 1.1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.45g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.45g |
| Saturated Fat | 6.9g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 54.58860759493671% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 54.6% |
| Saturated Fat Value | 6.9g |
| Score | 15 |
| Sodium | 195mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 195mg |
| Sugars | 25.29g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25.29g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Jean Michel Combaz 2 Millefeuilles (Similarity score: 18.93)
- Chabrior Crêpes Sucrées (Similarity score: 20.62)
- Horeco Crêpes (Similarity score: 20.63)
- Red Button Vintage Creamery Apple Pie With Crumb Topping (Similarity score: 21.00)
- Salted Caramel A French Style Dessert, Salted Caramel (Similarity score: 21.43)
- Sans Marque 4 Eclairs Au Café (Similarity score: 21.78)
- Leader Price 4 Éclairs Au Café (Similarity score: 21.78)
- Casper's Ice Cream Sandwich (Similarity score: 22.08)
- Eclairs Au Cafe Surgeles (Similarity score: 22.88)
- Netto Eclairs Au Café (Similarity score: 22.88)
- Vanilla Ice Cream With Chocolate Flavored Wafers Sandwiches, Chocolate (Similarity score: 23.16)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 23.16)
- Archer Farms Apple Cranberry Pie (Similarity score: 23.52)
- Rich Vanilla & Chocolate Premium Ice Cream Swirled With Sea Salt Cookie Fudge With Chunks Of Cookie Dough & Brownie Pieces, Brownie Cookie Dough Delight (Similarity score: 23.83)
- Brookshire's Bakery Apple Pie (Similarity score: 24.13)
Ingredients List
- Milkfat
- High Fructose Corn Syrup
- Caramel Flavor Base
- Contains Less Than 2% Of Mono And Diglycerides
- E412
- E516
- E410
- E407
- Skimmed Milk
- Sweet Cream Buttermilk
- Moose Tracks Fudge
- Denali Caramel
- Sugar
- Corn Syrup
- Brownie Bits
- Whey
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)