Chabrior,Intermarché Chabrior - 8 crêpes sucrées
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 967kj (232 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 967kj (232 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 6.8g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.8g |
| Saturated Fat | 1.5g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 21.73913043478261% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 21.7% |
| Saturated Fat Value | 1.5g |
| Score | 3 |
| Sodium | 156mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 156mg |
| Sugars | 15.3g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 15.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Yann De Bretagne 10 Crêpes Sucrées Aux Œufs Frais Et Au Lait Entier (Similarity score: 16.71)
- Albert Heijn Muhammara (Similarity score: 18.29)
- Lieber's Lite Thousand Island Non Dairy Dressing (Similarity score: 19.50)
- Hoa Nam Brioches Au Porc Laqué ( Cuites À La Vapeur ) Surgelées (Similarity score: 20.10)
- Franprixdistribution Franprix Biscuits Petit Déjeuner Miel,🍯 Céréales Et Pépites De Chocolat🍫 (Similarity score: 20.38)
- Éclairs Au Café (Similarity score: 21.12)
- Lieber's Thousand Island Dressing (Similarity score: 22.14)
- New York Deli & Bagel Mini Bagel (Similarity score: 22.19)
- Cedarlane Curried Tofu With Cashews & Raisins (Similarity score: 22.47)
- Culinaria Curried Tofu With Cashews & Raisins (Similarity score: 22.47)
- Tip Top The One White Sandwich Bread (Similarity score: 22.81)
- Organic Apple & Gruyere Salad (Similarity score: 23.51)
- Monoprix Taboulé À L'orientale Poulet Et Amandes (Similarity score: 24.23)
- Gelato (Similarity score: 24.58)
- Boni Muhammara Poivron Rouges, Jus De Grande Et Cerneaux De Noix (Similarity score: 25.22)
Ingredients List
- Water
- Antioxidant
- Raising Agent
- E450i
- Preservative
- Salt
- Vanilla Flavouring
- Wheat Flour
- Sugar
- Egg
- Milk Powder
- Colza Oil
- Emulsifier
- E471
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)