FranprixDistribution Franprix Biscuits Petit Déjeuner Miel,🍯 Céréales et Pépites de Chocolat🍫
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 957kj (229 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 957kj (229 calories/kcal) |
| Fiber | 2.8 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4g |
| Saturated Fat | 1.5g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 17.647058823529413% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 17.6% |
| Saturated Fat Value | 1.5g |
| Score | 2 |
| Sodium | 148mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 148mg |
| Sugars | 13g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 13g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Culinaria Curried Tofu With Cashews & Raisins (Similarity score: 15.36)
- Cedarlane Curried Tofu With Cashews & Raisins (Similarity score: 15.36)
- Boni Muhammara Poivron Rouges, Jus De Grande Et Cerneaux De Noix (Similarity score: 19.55)
- Éclairs Au Café (Similarity score: 20.34)
- Chabrior,intermarché Chabrior 8 Crêpes Sucrées (Similarity score: 20.38)
- Albert Heijn Muhammara (Similarity score: 21.04)
- New York Deli & Bagel Mini Bagel (Similarity score: 21.55)
- Yann De Bretagne 10 Crêpes Sucrées Aux Œufs Frais Et Au Lait Entier (Similarity score: 23.63)
- Miraflores Tarta De Queso Tradicional (Similarity score: 25.32)
- Håtting Fin Baguette (Similarity score: 25.61)
- Ahold Breaded Bay Scallops (Similarity score: 27.26)
- Pan Integral De Espelta (Similarity score: 28.14)
- Tip Top The One White Sandwich Bread (Similarity score: 29.13)
- Lieber's Thousand Island Dressing (Similarity score: 29.13)
- Pullman,bimbo,bimbo Do Brasil Pullman 100% Integral (Similarity score: 29.13)
Ingredients List
- Wheat Flour
- Raising Agent
- E500
- E450
- Buckwheat Flour
- Barley Flour
- Emulsifier
- Flavouring
- Salt
- Sugar
- Sunflower Oil
- Oat Flakes
- Chocolate Pieces
- Honey
- Wheat Bran
- Rye Flour
- Skimmed Milk Powder
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)