Charal Bavette d'aloyau
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1255kj (300 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1255kj (300 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 20g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 20g |
| Saturated Fat | 2.2g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 38.59649122807018% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 38.6% |
| Saturated Fat Value | 2.2g |
| Score | 0 |
| Sodium | 76mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 76mg |
| Sugars | 0.1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Schweid & Sons Beef Chunk Burgers (Similarity score: 23.68)
- Food Lion, Food Town Stores Inc Food Lion, Ground Beef (Similarity score: 25.38)
- Soyka Uzený Tempeh (Similarity score: 28.92)
- Maison Hermine Tagliatelle 250 G Algue (Similarity score: 29.30)
- Mission Wraps Integrales (Similarity score: 31.16)
- Farmfoods Lamb Loin Chops (Similarity score: 32.10)
- Céréal Céréal Orange Delight Biscuits (Similarity score: 32.42)
- Roche Bros Fresh Fettucine (Similarity score: 32.63)
- Rana,giovanni Rana Trofiette (Similarity score: 33.65)
- Ibp Inc Tsd Sales And Distribution, All Natural Ground Beef (Similarity score: 34.36)
- Ground Beef (Similarity score: 34.36)
- Pure Ground Beef (Similarity score: 34.36)
- Ground Beef (Similarity score: 34.36)
- Ground Beef Carne Molida De Res (Similarity score: 34.36)
- Gelatelli Mini Mix (Similarity score: 34.47)