Roche Bros Fresh Fettucine
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1255kj (300 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1255kj (300 calories/kcal) |
| Fiber | 2.9 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 2.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 8 |
| Proteins | 10.71g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10.71g |
| Saturated Fat | 0.71g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 33.177570093457945% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 33.2% |
| Saturated Fat Value | 0.7g |
| Score | -4 |
| Sodium | 57mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 57mg |
| Sugars | 5g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Fresh Fusilli Egg Pasta (Similarity score: 11.24)
- M&s Fresh Tagliatelle (Similarity score: 21.83)
- Bonarea Tagliatelle Al Huevo (Similarity score: 25.29)
- Franprix Tagliatelles Extra Larges (Similarity score: 25.43)
- Esselunga Pappardelle Sfoglia Rustica (Similarity score: 26.55)
- Arachides Blanches Roties (Similarity score: 26.64)
- Tesco Tesco Short Spaghetti (Similarity score: 26.65)
- Maison Hermine Tagliatelle 250 G Algue (Similarity score: 26.70)
- Hiper Dino Cafe Soluble Descafeinado (Similarity score: 28.71)
- Bio Verde Linguine Fraiches (Similarity score: 29.22)
- Bio Verde Frische Pasta Tagliatelle (Similarity score: 29.22)
- Bio Verde Tagliatelles Frais (Similarity score: 29.22)
- Roche Bros Supermarket Fresh Linguine Pasta (Similarity score: 29.70)
- American Wagyu Beef Patties (Similarity score: 30.65)
- Food Lion, Food Town Stores Inc Food Lion, Ground Beef (Similarity score: 31.72)
Ingredients List
- Semolina
- Extra Fancy Durum Flour
- Water
- Egg
- Dough Mix
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)