Maison Hermine Tagliatelle 250 g Algue
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1255kj (300 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1255kj (300 calories/kcal) |
| Fiber | 3.9 |
| Fiber Points | 4 |
| Fiber Value | 3.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 9 |
| Proteins | 11g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11g |
| Saturated Fat | 0.2g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 22.222222222222225% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 22.2% |
| Saturated Fat Value | 0.2g |
| Score | -6 |
| Sodium | 71.6mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 71.6mg |
| Sugars | 0.9g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Arachides Blanches Roties (Similarity score: 16.43)
- Rana,giovanni Rana Trofiette (Similarity score: 19.23)
- Soyka Uzený Tempeh (Similarity score: 22.81)
- Hiper Dino Cafe Soluble Descafeinado (Similarity score: 23.10)
- Cora Pommes Frites Allumettes (Similarity score: 24.97)
- Cora Pommes Allumettes (Similarity score: 26.09)
- Roche Bros Fresh Fettucine (Similarity score: 26.70)
- Charal Bavette D'aloyau (Similarity score: 29.30)
- White Toque Cocoa Cream Filled Mini Churros (Similarity score: 30.18)
- Fresh Fusilli Egg Pasta (Similarity score: 33.13)
- Rustic White Pizza Crusts (Similarity score: 33.22)
- Pan Bao (Similarity score: 33.84)
- Original Pizza Crust (Similarity score: 33.84)
- Our Family Individual Pizza Crust (Similarity score: 33.84)
- Thin Pizza Crust (Similarity score: 34.19)