Charles antona Confiture Cerise Noire
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1075kj (257 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1075kj (257 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 57 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 57 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 0.8g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.8g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 12 |
| Sodium | 24mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 24mg |
| Sugars | 59g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 59g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Carrefour Confiture (Similarity score: 13.17)
- Aicha Confiture De Cerises Extra 430 G (Similarity score: 13.46)
- Planet Bio Confiture Rhubarbe Fraises Extra (Similarity score: 14.90)
- Confiture D Abricots Aux Amandes Rödel (Similarity score: 15.92)
- Côteaux Nantais Confiture Rhubarbe Fraises Extra (Similarity score: 16.34)
- Leader Price Gelée D'ananas (Similarity score: 17.04)
- Bischofszell,migros Extra Confiture Abricots (Similarity score: 17.49)
- Can Bech Mermelada Sandia Y Melon (Similarity score: 17.91)
- Great Value Mermelada De Chabacano Great Value (Similarity score: 18.83)
- Clemente Jacques Clemente Jacques Mermelada De Fresa (Similarity score: 19.55)
- Carrefour Gelée De (Similarity score: 19.72)
- 620g Tomates Vertes & Pommes (Similarity score: 20.00)
- La Fruitière De Colpo Confiture De Framboise De Ronce (Similarity score: 20.64)
- Confiture A La Cerise Noire Pays Gourmand (Similarity score: 21.81)
- Charles Antona Mûre Sauvage Confiture Extra De Corse Au Sucre De Canne (Similarity score: 21.84)
Ingredients List
- Cherry
- Cane Sugar
- Gelling Agent
- Lemon Juice
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)