Charles Antona Mûre sauvage Confiture extra de Corse au sucre de canne
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1067kj (256 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1067kj (256 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 62 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 62 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 0.9g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.9g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 11 |
| Sodium | 12mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 12mg |
| Sugars | 61g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 61g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Confitures De Lili Confiture Extra De Figue (Similarity score: 8.66)
- Charles Antona Confiture De Figue (Similarity score: 8.66)
- Charles Antona Confiture Clémentine I G P Dé Corse (Similarity score: 8.87)
- Charles Antona Confiture Fraise Clémentine (Similarity score: 9.59)
- Charles Antona Confiture Extra De Corse Figue (Similarity score: 11.62)
- Charles Antona Confiture De Figue (Similarity score: 11.88)
- 620g Tomates Vertes & Pommes (Similarity score: 13.75)
- Charles Antona Confiture Extra De Figue Corse (Similarity score: 14.06)
- Côteaux Nantais Confiture Myrtilles Extra (Similarity score: 14.16)
- Les Comtes De Provence Confiture D'églantine À L'ancienne (Similarity score: 16.28)
- Confitures De Minnà,charles Antona Confiture De 3 Agrumes (Similarity score: 17.20)
- Charles Antona Confiture 3 Agrumes De Corse (Similarity score: 17.29)
- Les 4 Saisons Abricot De La Vallée Du Rhône (Similarity score: 17.81)
- La Corbeille À Confitures Ma Confiture Fraise & Banane (Similarity score: 18.26)
- La Corbeille À Confitures Ma Confiture Ananas&bergamote (Similarity score: 18.26)
Ingredients List
- Cane Sugar
- Gelling Agent
- Lemon Juice
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)