Charles Antona Confiture extra de Corse figue
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1067kj (256 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1067kj (256 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 55 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 55 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 0.80000001192093g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.8g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 12 |
| Sodium | 8mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 8mg |
| Sugars | 62g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 62g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Charles Antona Confiture De Figue (Similarity score: 4.24)
- Confitures De Lili Confiture Extra De Figue (Similarity score: 6.00)
- Charles Antona Confiture De Figue (Similarity score: 6.00)
- Carrefour Confiture (Similarity score: 8.88)
- Charles Antona Confiture Extra De Figue Corse (Similarity score: 9.44)
- Charles Antona Confiture Clémentine I G P Dé Corse (Similarity score: 9.55)
- Confitures De Lili Confiture De Myrte (Similarity score: 10.01)
- Charles Antona Myrte (Similarity score: 10.08)
- Minnà Gelée De Myrte (Similarity score: 10.08)
- Charles Antona Gelée De Myrte De Maquis (Similarity score: 10.18)
- Charles Antona Confiture Fraise Clémentine (Similarity score: 11.00)
- Les Comtes De Provence Confiture D'églantine À L'ancienne (Similarity score: 11.58)
- Charles Antona Mûre Sauvage Confiture Extra De Corse Au Sucre De Canne (Similarity score: 11.62)
- Migros Confiture Fraises Extra (Similarity score: 11.78)
- 620g Tomates Vertes & Pommes (Similarity score: 12.08)