Charles Antona Confiture fraise clémentine
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1069kj (256 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1069kj (256 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 60 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 60 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 0.4g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.4g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 12 |
| Sodium | 8.128mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 8.1mg |
| Sugars | 56.4g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 56.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Charles Antona Confiture De Figue (Similarity score: 5.47)
- Confitures De Lili Confiture Extra De Figue (Similarity score: 5.47)
- Charles Antona Confiture Extra De Figue Corse (Similarity score: 8.38)
- Charles Antona Confiture De Figue (Similarity score: 8.48)
- Charles Antona Mûre Sauvage Confiture Extra De Corse Au Sucre De Canne (Similarity score: 9.59)
- Charles Antona Confiture Clémentine I G P Dé Corse (Similarity score: 9.91)
- Charles Antona Confiture Extra De Corse Figue (Similarity score: 11.00)
- Confitures De Minnà,charles Antona Confiture De 3 Agrumes (Similarity score: 11.34)
- Charles Antona Confiture 3 Agrumes De Corse (Similarity score: 11.40)
- 620g Tomates Vertes & Pommes (Similarity score: 11.83)
- Les 4 Saisons Abricot De La Vallée Du Rhône (Similarity score: 12.05)
- La Cour D Orgeres Confiture Abricots Du Roussillon (Similarity score: 12.07)
- La Corbeille À Confitures Ma Confiture Ananas&bergamote (Similarity score: 12.87)
- La Corbeille À Confitures Ma Confiture Fraise & Banane (Similarity score: 12.87)
- Comme Autrefois Confiture Extra Figue (Similarity score: 13.74)
Ingredients List
- Strawberry
- Cane Sugar
- Clementine
- Glucose Syrup
- Gelling Agent
- Lemon Juice
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)