Charlotte aux fruits rouges
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 891kj (213 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 891.0kj (213 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 37.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 37.4 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 4.1g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.1g |
| Saturated Fat | 4g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 57.971014492753625% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.0% |
| Saturated Fat Value | 4.0g |
| Score | 8 |
| Sodium | 60.0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 60.0mg |
| Sugars | 24g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bonne Maman Fraisier (Similarity score: 22.34)
- Thiriet Bûche Meringuée Saveur Citron Meringué Mandarine (Similarity score: 27.64)
- Labeyrie Crème Glacée Marron (Similarity score: 27.71)
- Picard Bûche Glacée Caramel Ananas (Similarity score: 28.95)
- Bonne Maman Pommes Tatin (Similarity score: 29.14)
- Casino Délices, Casino Tiramisu Framboise (Similarity score: 30.58)
- Thiriet Crème Glacée Praliné Noisettes & Morceaux De Noisettes Caramélisées (Similarity score: 31.04)
- Rewe Feine Welt Vanille Sahnecreme Auf Apfel Karamell Kompott (Similarity score: 31.07)
- Bonne Maman Mousse Aux Œufs Frais Marrons (Similarity score: 33.52)
- Bonne Maman Fraisier (Similarity score: 33.59)
- Sliced Apples With Yogurt Raisins & Animal Crackers (Similarity score: 37.53)
- Gut & Günstig Fruchteiscreme Erdbeere (Similarity score: 40.16)
- Monoprix Tiramisu À La Framboise (Similarity score: 40.23)
- Thiriet Ma Tarte Tatin (Similarity score: 40.88)
- Picard Crème Glacée Banane, Sauce Caramel Beurre Salé, Éclats De Noix De Pécan Caramélisées Et Salées (Similarity score: 41.23)