Thiriet Crème glacée praliné noisettes & morceaux de noisettes caramélisées
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 900kj (216 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 900kj (216 calories/kcal) |
| Fiber | 1.4 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 50 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 50 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 3.7000000476837g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.7g |
| Saturated Fat | 4.5g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 45% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 45% |
| Saturated Fat Value | 4.5g |
| Score | 9 |
| Sodium | 51.999998092652mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 52mg |
| Sugars | 24g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Heinersdorfer Pflaumen Streusel Kuchen (Similarity score: 20.93)
- Bonne Maman Pommes Tatin (Similarity score: 25.99)
- Charlotte Aux Fruits Rouges (Similarity score: 31.04)
- Rewe Feine Welt Vanille Sahnecreme Auf Apfel Karamell Kompott (Similarity score: 33.74)
- Bonne Maman Fraisier (Similarity score: 35.59)
- Picard,le Bio Par Picard Tarte Aux Pommes (Similarity score: 38.89)
- Confiture De La Creation Confiture Artisanale Rhubarbe (Similarity score: 40.05)
- Casino Délices, Casino Tiramisu Framboise (Similarity score: 40.72)
- Thiriet Ma Tarte Tatin (Similarity score: 40.91)
- Carte D'or,unilever Crème Glacée (Similarity score: 41.61)
- Bäckerkrönung Apfelstreußel (Similarity score: 41.78)
- Bonne Maman Fraisier (Similarity score: 42.47)
- L’angelys Cornet Artisanal Sorbet Plein Fruit Fraise Coulis Framboise (Similarity score: 42.65)
- Les Confitures De La Création Confiture Artisanale Citron (Similarity score: 44.65)
- Bûche Glacée Nougat Abricot (Similarity score: 45.20)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Emulsifier
- Thickener
- E412
- Colour
- Cocoa Powder
- Natural Flavouring
- Fresh Cream
- Sugar
- Glucose Syrup
- Lactose And Milk Proteins
- Skimmed Milk Powder
- Vegetable Fiber
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)