Thiriet Ma tarte tatin
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 887kj (212 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 887kj (212 calories/kcal) |
| Fiber | 1.3 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 61.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 61.7 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 1.4g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.4g |
| Saturated Fat | 6.5g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 67.01030927835052% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 67% |
| Saturated Fat Value | 6.5g |
| Score | 9 |
| Sodium | 50mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 50mg |
| Sugars | 19.6g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Casino Délices, Casino Tiramisu Framboise (Similarity score: 18.43)
- Picard Tartelettes Tatin (Similarity score: 20.47)
- Gut & Günstig Fruchteiscreme Erdbeere (Similarity score: 21.48)
- Picard,le Bio Par Picard Tarte Aux Pommes (Similarity score: 25.65)
- Bonne Maman Pommes Tatin (Similarity score: 29.29)
- Leader Price Omelette Norvégienne (Similarity score: 37.83)
- Les Glaciers Du Jura Sorbet Ananas (Similarity score: 38.03)
- Heinersdorfer Pflaumen Streusel Kuchen (Similarity score: 39.33)
- L’angelys Cornet Artisanal Sorbet Plein Fruit Fraise Coulis Framboise (Similarity score: 40.68)
- Charlotte Aux Fruits Rouges (Similarity score: 40.88)
- Thiriet Crème Glacée Praliné Noisettes & Morceaux De Noisettes Caramélisées (Similarity score: 40.91)
- Tartefrais Tarte Aux Pommes (Similarity score: 45.91)
- Netto Bac Noisette Façon Rocher (g) (Similarity score: 46.37)
- Roundy's Gelato Black Cherry Vanilla (Similarity score: 47.92)
- Rewe Feine Welt Vanille Sahnecreme Auf Apfel Karamell Kompott (Similarity score: 48.13)
Ingredients List
- Filling
- Salt
- Deactivated Yeast
- Sugar
- Butterfat
- Glucose Fructose Syrup
- Water
- Butterfat
- Water
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)