Charmaine Solomon's Thai Red Curry Paste - Medium Hot
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1023kj (245 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1023kj (245 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 6.666666666666667 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 6.7 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 4.1g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.1g |
| Saturated Fat | 1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 7.751937984496124% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 7.8% |
| Saturated Fat Value | 1g |
| Score | 3 |
| Sodium | 1.6256mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 1.6mg |
| Sugars | 9.8g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 9.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sun Sunflowers Kernels Caramel Bar (Similarity score: 17.02)
- Pariani Pâte De Noix Vertes Confites (Similarity score: 18.21)
- Mama Tere Mama Tere, Dried Yellow Corn (Similarity score: 18.29)
- Mama Tere Mama Tere, Cancha Corn (Similarity score: 18.29)
- Mayo Feinkost Heringssalat (Similarity score: 18.62)
- Premium Quality Roxy Gateau Fourré Au Thé Vert (Similarity score: 18.98)
- Martial Picot Sauce Vinaigrette (Similarity score: 19.82)
- Mirée Mirée (Similarity score: 20.75)
- Pan Trisalvado (Similarity score: 21.18)
- Mini Pastille Vichy Cassis (Similarity score: 21.44)
- Be4 Caramelos Tolerante De Naranja Y Maracuyá (Similarity score: 21.54)
- Falafels (Similarity score: 21.62)
- Tonus Tonus Standard (Similarity score: 22.16)
- Morato Spuntinelle (Similarity score: 22.23)
- Tammy Tip Top Tammy (Similarity score: 22.44)