Cheese & spinach ravioli, cheese & spinach
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 946kj (227 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 946kj (227 calories/kcal) |
| Fiber | 1.7 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 11.3g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11.3g |
| Saturated Fat | 1.3g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 42.76315789473684% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 42.8% |
| Saturated Fat Value | 1.3g |
| Score | -1 |
| Sodium | 217mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 217mg |
| Sugars | 2.61g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.61g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Gluten Free Fully Cooked & Breaded Chicken Breast Strips Boneless, Skinless With Rib Meat (Similarity score: 12.86)
- Tyson Chicken Breast Strips (Similarity score: 12.86)
- O Sole Mio Ravioli 3 Cheese & Spinach (Similarity score: 16.99)
- Selection Muffins Anglais (Similarity score: 20.22)
- Whole Foods Market, Bread & Circus Inc Whole Foods Market, Zucchini Basil Frittata (Similarity score: 22.32)
- Ravioli Di Zucca (Similarity score: 23.48)
- Organic Three Cheese Ravioli With Ricotta, Parmesan & Mozarella Cheeses (Similarity score: 23.63)
- Portobello Mushroom Ravioli (Similarity score: 24.21)
- Bites (Similarity score: 25.78)
- 4 No Steak Pies (Similarity score: 25.86)
- Beyond Games Roasted Red Pepper Hummus (Similarity score: 26.83)
- Courtin Crème De Sardine Au Whisky (Similarity score: 27.22)
- Kidfresh Triple Cheese Pizza (Similarity score: 28.37)
- Triple Cheese Superblastin' Pizza Bites (Similarity score: 28.37)
- Compliments Lasagnes Aux Legumes (Similarity score: 28.54)
Ingredients List
- Pasta
- Bacterial Culture
- Salt
- E330
- Toasted Wheat Crumbs
- Spinach
- Water
- Parmesan
- Romano Cheese
- Salt
- Spice
- Ferrous Sulfate
- Thiamin Mononitrate
- E101
- Folic Acid
- Liquid Whole Egg
- Water
- Filling
- Milk
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)