Gluten free fully cooked & breaded chicken breast strips boneless, skinless with rib meat
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 946kj (227 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 946kj (227 calories/kcal) |
| Fiber | 1.2 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 16.67g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 16.67g |
| Saturated Fat | 4.17g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 38.93557422969187% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 38.9% |
| Saturated Fat Value | 4.2g |
| Score | 2 |
| Sodium | 214mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 214mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tyson Chicken Breast Strips (Similarity score: 0.00)
- Cheese & Spinach Ravioli, Cheese & Spinach (Similarity score: 12.86)
- Selection Muffins Anglais (Similarity score: 18.15)
- Whole Foods Market, Bread & Circus Inc Whole Foods Market, Zucchini Basil Frittata (Similarity score: 18.38)
- Courtin Crème De Sardine Au Whisky (Similarity score: 21.58)
- O Sole Mio Ravioli 3 Cheese & Spinach (Similarity score: 24.71)
- Thiriet Cuisse De Canette Farcie (Similarity score: 25.35)
- Seara Chicken Nuggets Halal (Similarity score: 25.89)
- Portobello Mushroom Ravioli (Similarity score: 26.31)
- Baguette Tomate Feta (Similarity score: 26.46)
- Maître Coq Rôti De Dinde Farci Aux Figues Et Aux Marrons (Similarity score: 26.99)
- Great American Hamburgers Great American Hamburgers, Sirloin Steak Burgers With Fire Roasted Onions (Similarity score: 27.83)
- Chef Select Cheese & Onion Quiche (Similarity score: 27.92)
- Picard Frites À La Graisse De Canard (Similarity score: 28.52)
- Bites (Similarity score: 29.15)
Ingredients List
- Boneless
- Dehydrated Onion
- Garlic Powder
- Natural Flavouring
- Onion Powder
- E160c
- Salt
- Soya Oil
- Spice
- Sugar
- Torula Yeast
- Skinless Chicken Breast With Rib Meat
- E415
- Yellow Corn Flour
- Water
- Rice Flour
- Contains 2% And Less Than The Following
- Chicken Fat
- Corn Starch
- Chicken Broth
- Garlic
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)