Chef Pierre Hi-Pie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1159kj (278 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1159kj (278 calories/kcal) |
| Fiber | 1.9 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 5 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 1.8900000000000001g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 1.89g |
| Saturated Fat | 6.29g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 45.447976878612714% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 45.4% |
| Saturated Fat Value | 6.3g |
| Score | 14 |
| Sodium | 226mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 226mg |
| Sugars | 18.87g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 18.87g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Chef Pierre Pre Sliced Pie (Similarity score: 15.66)
- Reduced Fat Ice Cream (Similarity score: 18.99)
- Bertel, Galettes De Saint Malo 8 Crêpes (Similarity score: 20.05)
- Wal Mart Stores Inc Apple Pie (Similarity score: 21.61)
- Mousse Cake (Similarity score: 22.03)
- Mini Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 22.51)
- Pumpkin Brioche (Similarity score: 22.78)
- The Schwan Food Company Cherry Pie, Cherry (Similarity score: 23.11)
- Ukrop's Homestyle Foods Llc Pie With Streusel Topping (Similarity score: 23.27)
- 10 Crêpes (Similarity score: 23.56)
- Bûche Profiteroles Vanille (Similarity score: 24.10)
- Chudleigh's Fully Baked Pie (Similarity score: 24.19)
- Cookies & Cream Ice Cream Between Two Chocolate Flavored Wafers Mini Ice Cream Sandwiches, Cookies & Cream (Similarity score: 25.73)
- Aldi Crêpes Au Lait Frais (Similarity score: 25.91)
- Key Food Mini Sandwiches (Similarity score: 27.13)
Ingredients List
- Apple
- Salt
- Partially Hydrogenated Palm Kernel Oil
- Cinnamon
- Soya Lecithin
- E160b
- E500ii
- Natural Flavouring
- Spice
- Corn Starch
- E296
- Sugar
- Soya Flour
- Flour
- Vegetable Oil
- Butter
- Oat Flakes
- Contains 2% And Less Of Each Of The Following
- Modified Corn Starch
- High Fructose Corn Syrup
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)