Chef Pierre Pre-sliced pie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1163kj (278 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1163kj (278 calories/kcal) |
| Fiber | 0.8 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.76g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.76g |
| Saturated Fat | 5.26g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 46.63120567375887% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 46.6% |
| Saturated Fat Value | 5.3g |
| Score | 16 |
| Sodium | 226mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 226mg |
| Sugars | 27.07g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 27.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bûche Profiteroles Vanille (Similarity score: 15.52)
- Chef Pierre Hi Pie (Similarity score: 15.66)
- Reduced Fat Ice Cream (Similarity score: 17.38)
- Steven Robert Desserts Vesta's Bakehouse, Cake Bites, Vanilla (Similarity score: 20.27)
- Pumpkin Brioche (Similarity score: 20.29)
- Bertel, Galettes De Saint Malo 8 Crêpes (Similarity score: 20.77)
- Wal Mart Stores Inc Apple Pie (Similarity score: 21.47)
- Pistachio & Honey Ice Cream (Similarity score: 22.47)
- Mousse Cake (Similarity score: 22.94)
- Mini Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 25.87)
- 10 Crêpes (Similarity score: 26.81)
- Triple Berry Blossoms (Similarity score: 26.89)
- Key Food Mini Sandwiches (Similarity score: 28.18)
- Vanilla Flavored Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 28.54)
- Ashby's Sterling Ice Cream Ice Cream (Similarity score: 28.74)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Margarine
- Modified Corn Starch
- Natural And Artificial Flavouring
- Milk Protein Isolate
- Corn Syrup
- Salt
- E428
- Egg White
- E330
- Corn Starch
- Flour
- Gums
- Passion Fruit
- E339
- E407
- E435
- E475
- E406
- Soya Lecithin
- Sodium Alum
- E336i
- Sugar
- Sodium Citrate
- E339ii
- E450iii
- Monoglycerides
- Colored With
- Mango
- High Fructose Corn Syrup
- Vegetable Oil
- Water
- Almond
- Contains 2% And Less
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)