Mousse cake
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1151kj (276 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1151kj (276 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.2g |
| Saturated Fat | 4.95g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 37.5284306292646% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 37.5% |
| Saturated Fat Value | 5g |
| Score | 14 |
| Sodium | 231mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 231mg |
| Sugars | 26.37g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26.37g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Superior On Main Eclairs (Similarity score: 20.06)
- Antoinette Patisserie Brioche Suisse Aux Pépites De Chocolat (Similarity score: 20.91)
- Chef Pierre Hi Pie (Similarity score: 22.03)
- Chef Pierre Pre Sliced Pie (Similarity score: 22.94)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 23.52)
- The Schwan Food Company Cherry Pie, Cherry (Similarity score: 25.63)
- Bertel, Galettes De Saint Malo 8 Crêpes (Similarity score: 26.41)
- Meijer, Meijer Inc Peach Pie, Peach (Similarity score: 26.78)
- Reduced Fat Ice Cream (Similarity score: 27.43)
- Private Selection Sweet Tea Peach Upside Down Cake (Similarity score: 27.93)
- Ukrop's Homestyle Foods Llc Pie With Streusel Topping (Similarity score: 28.47)
- Key Food Mini Sandwiches (Similarity score: 28.63)
- Harris Teeter Ice Cream Sandwiches, Cookies & Cream (Similarity score: 30.35)
- Les P'tits Amoureux Tourteau Fromage (Similarity score: 30.63)
- Antoinette Pâtisserie Brioche Suisse (Similarity score: 30.71)
Ingredients List
- Lemon Filling
- Skimmed Milk
- Whey
- Vanilla Pudding
- Baking Powder
- Salt
- Soya Lecithin
- E466
- Natural Flavouring
- E415
- E412
- Sugar
- E300
- E160ai
- E330
- Heavy Cream
- Bleach Enriched Wheat Flour
- Water
- Soya Oil
- Egg
- Egg White Products
- Lemon Juice Concentrate
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)