Esselunga Gelato crema
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 866kj (207 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 866kj (207 calories/kcal) |
| Fiber | 0.1 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.5g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.5g |
| Saturated Fat | 6.5g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 63.106796116504846% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.1% |
| Saturated Fat Value | 6.5g |
| Score | 13 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 23g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- L'angélys Crème Glacée Chocolat (Similarity score: 5.51)
- United Dairy Farmers Classic Ice Cream (Similarity score: 6.66)
- Bûche Glacée Chocolat Noix De Coco (Similarity score: 7.28)
- Cherry Ice Cream With A Chocolaty Frosting Swirl, Cherries & Chocolate Cake Pieces, Cherry Chocolate Cake (Similarity score: 7.66)
- Cherry Ice Cream With A Chocolaty Frosting Swirl, Cherries And Chocolate Cake Pieces, Cherry Chocolaty Cake (Similarity score: 7.66)
- Ice Cream (Similarity score: 8.03)
- Ice Cream (Similarity score: 8.15)
- Surprise Party Vanilla Ice Cream Swirled With Yellow Cake Ice Cream And Rainbow Sprinkles (Similarity score: 8.29)
- Market Pantry, Target Stores French Vanilla Flavored Ice Cream, French Vanilla (Similarity score: 8.51)
- La Ermita Cantabria Flan De Chocolate (Similarity score: 8.90)
- Blackberry Cheesecake Flavored Ice Cream With Blackberry Swirls, Blackberry Cheesecake (Similarity score: 8.98)
- Caramel & Vanilla Light Ice Cream With Star Shaped Caramel Flavored Chips And A Graham Cracker Swirl (Similarity score: 9.01)
- Gut Langenhof Pumpkin Pie Ice Cream (Similarity score: 9.07)
- Vanilla & Chocolate Ice Cream, Vanilla & Chocolate (Similarity score: 9.08)
- Classic Egg Nog (Similarity score: 10.41)
Ingredients List
- Emulsifier
- Thickener
- Flavouring
- Reconstituted Skimmed Milk
- Sugar
- Glucose Syrup
- Butter
- Pasteurized Creme Fraiche
- Skimmed Milk Powder
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)