La Ermita cantabria Flan de chocolate
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 870kj (208 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 870kj (208 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.9g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.9g |
| Saturated Fat | 5.1g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 62.96296296296296% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63% |
| Saturated Fat Value | 5.1g |
| Score | 12 |
| Sodium | 76mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 76mg |
| Sugars | 25g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream (Similarity score: 6.76)
- Gut Langenhof Pumpkin Pie Ice Cream (Similarity score: 6.76)
- Cherry Ice Cream With A Chocolaty Frosting Swirl, Cherries & Chocolate Cake Pieces, Cherry Chocolate Cake (Similarity score: 7.04)
- Cherry Ice Cream With A Chocolaty Frosting Swirl, Cherries And Chocolate Cake Pieces, Cherry Chocolaty Cake (Similarity score: 7.04)
- Ice Cream (Similarity score: 7.20)
- Lowes Foods Premium Ice Cream, Black Cherry (Similarity score: 7.20)
- Ice Cream (Similarity score: 7.67)
- Creme Glace Palet Breton (Similarity score: 7.69)
- Surprise Party Vanilla Ice Cream Swirled With Yellow Cake Ice Cream And Rainbow Sprinkles (Similarity score: 8.30)
- Esselunga Gelato Crema (Similarity score: 8.90)
- Eroski Tarta Helada Whisky (Similarity score: 8.98)
- Sammontana Barattolino Sammontana Crema (Similarity score: 9.02)
- Vanilla & Chocolate Ice Cream, Vanilla & Chocolate (Similarity score: 9.18)
- Eliges Brazo De Whisky (Similarity score: 9.86)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 10.09)