Cherry pie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1142kj (273 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1142kj (273 calories/kcal) |
| Fiber | 3 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 5.2631578947368425 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 5.3 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 2.02g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.02g |
| Saturated Fat | 6.06g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 46.15384615384615% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 46.2% |
| Saturated Fat Value | 6.1g |
| Score | 12 |
| Sodium | 212mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 212mg |
| Sugars | 18.18g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 18.18g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Satispie Llc Pumpkin Pie (Similarity score: 11.95)
- Ukrop's Homestyle Foods Llc Pie With Streusel Topping (Similarity score: 13.48)
- Cookies & Cream Ice Cream Between Two Chocolate Flavored Wafers Mini Ice Cream Sandwiches, Cookies & Cream (Similarity score: 17.01)
- Aldi Crêpes Au Lait Frais (Similarity score: 17.97)
- Bonert's Incorporated Bonert's Slice Of Pie, Pie, Sweet Potato (Similarity score: 19.65)
- Apple Pie With Streusel Topping (Similarity score: 20.08)
- Vanilla Flavored Ice Cream Between Two Chocolate Wafers Mini Sandwiches, Mini Vanilla (Similarity score: 22.37)
- Organic Cookies 'n Cream Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 22.98)
- Classic Cheesecake (Similarity score: 23.31)
- Satispie Llc Pumpkin Pie (Similarity score: 23.42)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 25.85)
- Blackberry Pie (Similarity score: 26.27)
- Simply Crafted Salted Caramel Blondie (Similarity score: 27.36)
- Mini Original Vanilla Ice Cream Between Chocolate Wafers Sandwiches (Similarity score: 27.75)
- Pastei De Nata (Similarity score: 28.40)
Ingredients List
- Cherry
- Salt
- Dextrose
- Rice Flour
- Mono & Diglycerides
- Rice Syrup
- Maltodextrins
- Tapioca Dextrin
- E330
- E281
- E202
- Water
- Wheat Flour
- Vegetable Oil
- Sugar
- Modified Starch
- Contains Less Than 2% Of The Following
- Dairy Whey
- Corn Syrup
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)