Satispie Llc Pumpkin Pie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1138kj (272 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1138kj (272 calories/kcal) |
| Fiber | 1.6 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 8.333333333333334 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 8.3 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4g |
| Saturated Fat | 5.6g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 46.666666666666664% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 46.7% |
| Saturated Fat Value | 5.6g |
| Score | 13 |
| Sodium | 208mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 208mg |
| Sugars | 22.4g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cherry Pie (Similarity score: 11.95)
- Bonert's Incorporated Bonert's Slice Of Pie, Pie, Sweet Potato (Similarity score: 16.34)
- Apple Pie With Streusel Topping (Similarity score: 18.86)
- Ukrop's Homestyle Foods Llc Pie With Streusel Topping (Similarity score: 19.82)
- Simply Crafted Salted Caramel Blondie (Similarity score: 22.59)
- Classic Cheesecake (Similarity score: 23.13)
- Pastei De Nata (Similarity score: 23.27)
- Satispie Llc Pumpkin Pie (Similarity score: 23.48)
- Cookies & Cream Ice Cream Between Two Chocolate Flavored Wafers Mini Ice Cream Sandwiches, Cookies & Cream (Similarity score: 23.56)
- Woolworths Homebrand,woolworths Strawberry Cheesecake (Similarity score: 24.47)
- Mini Original Vanilla Ice Cream Between Chocolate Wafers Sandwiches (Similarity score: 25.33)
- Aldi Crêpes Au Lait Frais (Similarity score: 25.40)
- Organic Cookies 'n Cream Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 26.68)
- Cookies’n Cream (Similarity score: 26.86)
- Alsa 300g Gateau Pomme Saveur Ant Alsa (Similarity score: 27.10)
Ingredients List
- Pumpkin
- Salt
- Dextrose
- Spice
- Water
- Cane Sugar
- Wheat Flour
- Pie Shortening
- Whole Egg
- Whole Milk Powder
- Brown Sugar
- Modified Starch
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)