Blackberry pie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1151kj (276 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1151kj (276 calories/kcal) |
| Fiber | 1.4 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 7.142857142857143 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 7.1 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.11g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.11g |
| Saturated Fat | 7.04g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 45.44867656552615% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 45.4% |
| Saturated Fat Value | 7g |
| Score | 12 |
| Sodium | 197mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 197mg |
| Sugars | 13.38g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 13.38g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Apple Pie With Streusel Topping (Similarity score: 21.80)
- Freshly Baked Apple Pie (Similarity score: 21.84)
- Leader Price Tourteau Fromage (Similarity score: 24.67)
- Aldi Crêpes Au Lait Frais (Similarity score: 24.87)
- Cherry Pie (Similarity score: 26.27)
- Signature Select Ice Cream (Similarity score: 26.36)
- Cookies & Cream Ice Cream Between Two Chocolate Flavored Wafers Mini Ice Cream Sandwiches, Cookies & Cream (Similarity score: 26.91)
- Satispie Llc Pumpkin Pie (Similarity score: 27.73)
- Bonert's Incorporated Apple Pie (Similarity score: 27.78)
- Tea Rrific! Ice Cream Tea Rrific!, Ice Cream (Similarity score: 28.84)
- Claim Jumper Cherry Crunch Pie, 40 Oz (Similarity score: 28.91)
- 6 Crêpes De Froment (Similarity score: 28.96)
- Asia Food, Asiafood Kft 12 Bouchées Au Porc (Similarity score: 29.36)
- Delhaize Tortelloni Ricotta Epinard (Similarity score: 29.78)
- 10 Crêpes (Similarity score: 29.81)
Ingredients List
- Blackberry
- Corn Starch
- Corn Sugar
- Egg
- Cultured Wheat Flour
- Lemon Puree
- Wheat Flour
- Shortening
- Sugar
- Water
- Modified Starch
- Soya Oil
- Salt
- Butter
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)