Cherry pie streusel toppings
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1180kj (283 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1180kj (283 calories/kcal) |
| Fiber | 2.4 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 2.42g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.42g |
| Saturated Fat | 6.45g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 6.5g |
| Score | 14 |
| Sodium | 242mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 242mg |
| Sugars | 25g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pastel De Nata (Similarity score: 16.70)
- Pastel De Nata (Similarity score: 16.72)
- Le Bois Des Moines Tourteau Fromagé (Similarity score: 17.56)
- Salted Caramel Ice Cream Sandwiches With Caramel Ice Cream, Salted Caramel Ribbon & Chocolate Wafers (Similarity score: 17.77)
- Stone Ridge Creamery Cookies 'n Cream Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 18.70)
- Stone Ridge Creamery Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 19.09)
- Thiriet Mini Tropéziennes (Similarity score: 20.86)
- Schär Bon Martin (Similarity score: 21.67)
- Haagen Dazs Glace Caramel Au Beurre Salé (Similarity score: 21.83)
- Häagen Dazs Mini Pots Crème Glacée Caramel Collection (Similarity score: 21.83)
- Haagen Dazs Pot Crème Glacée Caramel Au Beurre Salé (Similarity score: 21.83)
- Häagen Dazs Salted Caramel (Similarity score: 21.83)
- Haagen Dazs Salted Caramel Ice Cream (Similarity score: 21.83)
- Häagen Dazs Häagen Daazs Caramel Beurre Salé (Similarity score: 21.83)
- Wal Mart Stores Inc Apple Pie (Similarity score: 21.99)
Ingredients List
- Cherry Filling
- Streusel
- Cherry
- Sugar
- Water
- Modified Starch
- Salt
- Natural And Artificial Flavouring
- Colour
- Crust
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)