Pastel de nata
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1188kj (284 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1188.0kj (284 calories/kcal) |
| Fiber | 1.5 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 5.2g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.2g |
| Saturated Fat | 5.4g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 49.09090909090909% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 49.1% |
| Saturated Fat Value | 5.4g |
| Score | 12 |
| Sodium | 240.0mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240.0mg |
| Sugars | 18g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 18.0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pastel De Nata (Similarity score: 3.78)
- Kroger, The Kroger Co Ice Cream Sammies Sandwiches (Similarity score: 13.35)
- Harris Teeter Chocolate Chip Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 13.35)
- Cherry Pie Streusel Toppings (Similarity score: 16.70)
- Le Bois Des Moines Tourteau Fromagé (Similarity score: 17.84)
- Schär Bon Martin (Similarity score: 19.22)
- Stone Ridge Creamery Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 19.31)
- Deep, Plush Pippin Corporation Deep Dish Apple Pie (Similarity score: 19.34)
- Stone Ridge Creamery Cookies 'n Cream Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 19.51)
- Cookies 'n Cream Sandwich (Similarity score: 19.81)
- Tropics, Polvoron Toasted Wheat Cakes, Ube Pinipig (Similarity score: 19.89)
- Clair De Lorraine Le Chinois Mirabelle (Similarity score: 21.34)
- Salted Caramel Ice Cream Sandwiches With Caramel Ice Cream, Salted Caramel Ribbon & Chocolate Wafers (Similarity score: 24.00)
- Juicy Apple Chunks And Cinnamon In A Buttery Crust Pie, Apple Pie (Similarity score: 24.38)
- Spring Cookie Platter Gourmet Cookies (Similarity score: 24.80)