Schär Bon Martin
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1181kj (283 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1181kj (283 calories/kcal) |
| Fiber | 4.2 |
| Fiber Points | 4 |
| Fiber Value | 4.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 2.9g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.9g |
| Saturated Fat | 3.8g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 57.57575757575758% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.6% |
| Saturated Fat Value | 3.8g |
| Score | 7 |
| Sodium | 236mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 236mg |
| Sugars | 16g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 16g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pan De Leche (Similarity score: 13.18)
- Stone Ridge Creamery Cookies 'n Cream Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 16.11)
- Stone Ridge Creamery Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 16.46)
- Pastel De Nata (Similarity score: 19.22)
- Le Bois Des Moines Tourteau Fromagé (Similarity score: 19.82)
- Pumpkin Brioche (Similarity score: 21.03)
- Thiriet Mini Tropéziennes (Similarity score: 21.07)
- Juicy Apple Chunks And Cinnamon In A Buttery Crust Pie, Apple Pie (Similarity score: 21.57)
- Pastel De Nata (Similarity score: 21.65)
- Cherry Pie Streusel Toppings (Similarity score: 21.67)
- Pumpkin Pie (Similarity score: 24.22)
- Pumpkin Pie Made With Real Dickinson Pumpkin, Cane Sugar & Real Cream, Pumpkin Pie (Similarity score: 24.22)
- Ice Cream Layer Cake (Similarity score: 24.26)
- Wal Mart Stores Inc Apple Pie (Similarity score: 24.32)
- Picard 4 Pains Burger (Similarity score: 25.08)
Ingredients List
- Rice Flour
- Thickener
- Hydroxylpropylmethylcellulose
- Yeast
- Emulsifier
- Salt
- Acid
- Flavouring
- Sans Lactose
- Lactose
- Lt
- Corn Starch
- Water
- Sugar
- Egg
- Rice Starch
- Vegetable Margarine
- Glucose Syrup
- Vegetable Fiber
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)