Eskigel Tartufo nero
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 992kj (238 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 992kj (238 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.6g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.6g |
| Saturated Fat | 7.4g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 61.66666666666667% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 61.7% |
| Saturated Fat Value | 7.4g |
| Score | 14 |
| Sodium | 56.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 56mg |
| Sugars | 25g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Thiriet Crème Glacée À La Crème Fraîche Réglisse (avec De La Sauce Et Des Éclats Au Réglisse) (Similarity score: 6.12)
- Häagen Dazs Häagen Dazs Macadamia Nut Brittle (Similarity score: 7.19)
- Three Twins Ice Cream Mint Confetti Organic Ice Cream With Dark Chocolate Flecks, Mint Confetti (Similarity score: 7.33)
- Cherry Vanilla Ice Cream (Similarity score: 7.54)
- Real Premium Heavenly Hash Chocolate Ice Cream With Velvety Marshmallow Swirls, Crunchy Almonds And Rich Fudge Chunks, Heavenly Hash (Similarity score: 8.56)
- Homemade, United Dairy Farmers Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 8.67)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 8.67)
- Perry's Ice Cream Queen Of Hearts Ice Cream (Similarity score: 8.98)
- Double Rainbow Gourmet Ice Creams Inc Double Rainbow, Custard, Chocolate & Vanilla Malt (Similarity score: 9.28)
- Alteza Helado De Turrón (Similarity score: 9.31)
- Meine Kuchen Welt Erdbeer Sahne Jorte (Similarity score: 9.62)
- Talenti Layers Black Raspberry Vanilla Gelato (Similarity score: 9.70)
- Cow Belle Chocolate Fudge Brownie Ice Cream, Chocolate Fudge Brownie (Similarity score: 9.71)
- Ice Cream Strawberry Cheesecake (Similarity score: 9.71)
- En Cuisine Creme Glacee Chocolat Blanc (Similarity score: 9.83)