Chirashi saumon et avocat
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1096kj (262 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1096kj (262 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 8.4g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.4g |
| Saturated Fat | 0.8g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 15.094339622641511% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 15.1% |
| Saturated Fat Value | 0.8g |
| Score | 0 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 3.9g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Terrine De Thon Aux Oignons (Similarity score: 11.48)
- La Compagnie Bretonne Du Poisson Émietté De Maquereaux Au Kombu Royal (Similarity score: 14.46)
- Tesco Breaded Chicken Steaks (Similarity score: 14.87)
- Delhaize (Similarity score: 15.75)
- Pan De Molde Hogaza Con Centeno Y Avena (Similarity score: 17.55)
- Eroski Hogaza Centeno Y Avena (Similarity score: 17.55)
- Eroski Hogaza Centeno Y Avena (Similarity score: 17.55)
- Eroski Hogaza Centeno Y Avena (Similarity score: 17.55)
- Eroski Hogaza Centeno Y Avena (Similarity score: 17.55)
- Migrolino Coleslaw (Similarity score: 17.69)
- Carrefour Eclairs Au Chocolat (Similarity score: 18.37)
- Lyttos Pan De Pita (Similarity score: 18.53)
- Garlic & Coriander Naan Bread (Similarity score: 18.79)
- Schnucks Italian Pasta Salad (Similarity score: 19.98)
- Maheso Fingers De Pollo (Similarity score: 20.81)