Chivers Chivers Jam English Orange Marmalade
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1105kj (265 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1105kj (265 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 20 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 20 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0.40000000596046g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.4g |
| Saturated Fat | 0.20000000298023g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666501098118% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 0.2g |
| Score | 13 |
| Sodium | 20.0000002980232mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 20mg |
| Sugars | 46.799999237061g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 46.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Royal Marmelade Citron Vert (Similarity score: 35.87)
- Hacendado Chocolate Con Leche Relleno Sabor Fresa (Similarity score: 37.53)
- Ben & Jerry's Chunky Monkey Non Dairy Ice Cream (Similarity score: 38.93)
- Maison Antolin Crème Glacée Chocolat Blanc Avec Copeaux De Chocolat Blanc (Similarity score: 39.70)
- Dormoy Gelée De Maracudja (Similarity score: 40.85)
- Asda Ginger Preserve (Similarity score: 41.02)
- Ben & Jerry's Chunky Monkey (Similarity score: 42.48)
- Oma Therese Hagebutte Konfitüre Extra (Similarity score: 43.50)
- Domaine Orsini Confiture De Coing (Similarity score: 44.57)
- U Petits Cônes Vanille Fraise (Similarity score: 45.28)
- Wei Ming Mochis Aux Graines De Sésame Noir (Similarity score: 46.43)
- Auchan Nappage Chocolat (Similarity score: 46.76)
- Les Confitures Demelin Chataigne (Similarity score: 46.93)
- Deluxe Frambuesa Con Chocolate Negro (Similarity score: 47.01)
- La Vie Claire Gelée De Grenade (Similarity score: 47.52)
Ingredients List
- Glucose Fructose Syrup
- Orange
- Sugar
- Acid
- Gelling Agent
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)