Choc chip cookie dough french ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1167kj (279 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1167kj (279 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.65g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.65g |
| Saturated Fat | 10.47g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 60.03440366972477% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 10.5g |
| Score | 18 |
| Sodium | 163mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 163mg |
| Sugars | 20.93g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Thiriet Tarte Aux Poires Amandine (Similarity score: 8.08)
- Vanilla Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 12.33)
- Mini Vanilla Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 12.61)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 17.16)
- 2 Tropéziennes (Similarity score: 18.13)
- Muffin Myrtilles (Similarity score: 19.14)
- Crazy Good Ice Cream (Similarity score: 19.28)
- Chouquettes (Similarity score: 19.35)
- Sélectionné Par Notre Equipe!,carrefour Chouquette X10 (Similarity score: 19.36)
- Carrefour Chouquettes (Similarity score: 19.36)
- Carrefour Chouquette Nature (Similarity score: 19.36)
- Hacendado Cheesecake Arándanos (Similarity score: 20.54)
- Ben & Jerry's,unilever (Similarity score: 20.61)
- Marletto Lody Śmietankowo Karmelowe Ze Słonym Karmelem Oraz Polewą O Smaku Karmelowym (Similarity score: 21.95)
- Jeni's Splendid Ice Creams Jenis, Ice Cream, Black Coffee (Similarity score: 22.63)
Ingredients List
- Milk
- Cream
- Egg Yolk
- Cane Sugar
- Salt
- Flour
- Dark Brown Sugar
- Canola Oil
- Askinosie Chocolate
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)