Jeni's Splendid Ice Creams Jenis, Ice Cream, Black Coffee
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1172kj (281 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1172kj (281 calories/kcal) |
| Fiber | 1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 19 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4g |
| Saturated Fat | 10g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 62.5% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.5% |
| Saturated Fat Value | 10g |
| Score | 18 |
| Sodium | 150mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 150mg |
| Sugars | 28g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 28g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Glace Pot Topped Salted Caramel Brownie 438ml (Similarity score: 11.23)
- Market Basket Inc Cream Pie (Similarity score: 12.85)
- Premium Ice Cream Cake (Similarity score: 13.85)
- Mini Vanilla Flavored Ice Cream Between Chocolate Flavored Wafers Sandwiches (Similarity score: 17.64)
- Galup Torta Al Cioccolato (Similarity score: 18.43)
- Tillamookies Tillamook, Tillamookies, Gelato Sandwiches, Chocolate Hazelnut (Similarity score: 20.44)
- Hacendado Cheesecake Arándanos (Similarity score: 20.94)
- Ben & Jerry's Chip Happens (Similarity score: 20.99)
- Thiriet Tarte Aux Poires Amandine (Similarity score: 21.04)
- Phinizy & Phebe Handmade Llc Phin & Phebes, Ice Cream, Cookie Butter Blondie (Similarity score: 21.05)
- Marletto Lody Śmietankowo Karmelowe Ze Słonym Karmelem Oraz Polewą O Smaku Karmelowym (Similarity score: 21.24)
- Picard 4 Éclairs Au Chocolat (Similarity score: 21.35)
- Culinaria, Schnuck Markets Inc Culinaria, Ice Cream, Sea Salt Caramel (Similarity score: 21.52)
- Wegmans Premium Ice Cream (Similarity score: 21.52)
- Frozen Custard, Peanut Butter Flavored Custard With A Rich Fudge Ribbon And Fudge Chunks (Similarity score: 22.19)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Cream
- Cane Sugar
- Tapioca Syrup
- Coffee
- Tapioca Starch
- Bourbon Vanilla
- Sea Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)