2 Tropéziennes
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1176kj (282 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1176kj (282 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4g |
| Saturated Fat | 7.1g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 64.54545454545453% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.5% |
| Saturated Fat Value | 7.1g |
| Score | 16 |
| Sodium | 167.99999999999997mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 168mg |
| Sugars | 25g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Vanilla Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 17.37)
- Hacendado Cheesecake Arándanos (Similarity score: 17.75)
- Chocolate Tres Leches Style Cake, Chocolate Tres Leches Style (Similarity score: 18.00)
- Choc Chip Cookie Dough French Ice Cream (Similarity score: 18.13)
- Hyvee Mint Ice Cream With Chocolate Flavored Chips Between Two Chocolate Wafers Sandwiches, Mint Chip (Similarity score: 18.32)
- Ben & Jerry's,unilever (Similarity score: 18.93)
- Mini Vanilla Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 19.27)
- Marletto Lody Śmietankowo Karmelowe Ze Słonym Karmelem Oraz Polewą O Smaku Karmelowym (Similarity score: 19.40)
- Thiriet Tarte Aux Poires Amandine (Similarity score: 19.88)
- Something Sweet Inc Something Sweet, Inc , Lemon Meringue Pie (Similarity score: 20.37)
- Maison Trillaud Crêpe Au Rhum, Trillaud, 4 Pièces (Similarity score: 22.24)
- Mark And Spencer Very Berry Cheesecake (Similarity score: 22.34)
- Creamy Vanilla Ice Cream Cake With Cookie Pieces Topped With Whipped Icing, Creamy Vanilla (Similarity score: 22.46)
- Crazy Good Ice Cream (Similarity score: 22.83)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 23.10)