Clif Bar Clif bar Blueberry Crisp
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1033kj (247 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1033kj (247 calories/kcal) |
| Fiber | 5 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 10g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10g |
| Saturated Fat | 0.5g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 10% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 10% |
| Saturated Fat Value | 0.5g |
| Score | -3 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 21g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Gaia Pain De Céréales Germées (Similarity score: 18.82)
- Vajra Pain Essénien Graines De Tournesol (Similarity score: 23.14)
- Grafschafter Dinkel Sandwich (Similarity score: 24.30)
- Eti Eti Tea Biscuits (Similarity score: 25.87)
- Falafels (Similarity score: 27.14)
- Jordans Jordans Absolute Nut Bars 3x45g (Similarity score: 28.14)
- Bip Super Size Spray (Similarity score: 28.22)
- Sun Sunflowers Kernels Caramel Bar (Similarity score: 28.65)
- Charmaine Solomon's Thai Red Curry Paste Medium Hot (Similarity score: 28.68)
- Dried Mediterranean Apricots (Similarity score: 29.90)
- Domaine De Rapatel Confiture De Chataignes (Similarity score: 30.02)
- Triple C Foods Inc Bakery Street, All Natural Wedding Cookies (Similarity score: 30.08)
- Bonduelle Leguminous (Similarity score: 30.13)
- Happy Crackers Biscuit Cru Pomme Cidre Fermier (Similarity score: 30.28)
- Kc Central Trading Co Kc Central Trading Co , Cooked Soybean (Similarity score: 30.40)
Ingredients List
- Concentrated Juice
- Glucose Syrup
- Sea Salt
- Lemon Powder
- Antioxidant
- Wheat
- Invert Sugar Syrup
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)