Clif, Clif Bar & Company Clif bar, clif kid, z organic twisted fruit & veggie rope, mango mania
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1163kj (278 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1163kj (278 calories/kcal) |
| Fiber | 16.7 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 16.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 9.090909090909092 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 9.1 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 8 |
| Sodium | 83mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 83mg |
| Sugars | 61.11g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 61.11g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mango Mania Organic Twisted Fruit & Veggie Rope, Mango Mania (Similarity score: 1.10)
- Clif, Clif Bar And Company Cheery Cherry Organic Twisted Fruit + Veggie Snack, Cheery Cherry (Similarity score: 3.41)
- Organic Crispy Chews Toddler Fruit Snack With Whole Grains (Similarity score: 19.67)
- Fine Dried Fruits & Nuts (Similarity score: 25.68)
- Superior Brokerage Inc Fruit Delight Swirl (Similarity score: 35.07)
- Maple Syrup + Honey (Similarity score: 35.29)
- Whole Foods Market Whole Foods Market, Sweetened Mango Slices (Similarity score: 37.11)
- Bedware Unlimited Inc California Flavored Nuts, Gummi Butterflies (Similarity score: 37.14)
- Bedware Unlimited Inc California Flavored Nuts, Gummi Worms (Similarity score: 37.14)
- Pianello Balsamic Cream Pianello (Similarity score: 38.53)
- The Fresh Market Gummi Turtles (Similarity score: 38.83)
- Dried Mixed Fruit (Similarity score: 39.35)
- Gummi Blue Sharks (Similarity score: 40.66)
- Holiday Candy Corp Inc Gummi Sharks Chewy Candy (Similarity score: 40.66)
- Holiday Candy Corp Inc Cable Car, Gummi Sharks (Similarity score: 40.66)
Ingredients List
- Apple Puree
- Minerals
- Ferric Orthophosphate
- Sweet Potato
- Inulin
- Puree
- Natural Flavouring
- E440a
- Lemon Juice Concentrate
- E330
- Vitamins
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)