Clover,Clover Stornetta Farms Inc. ice cream, chocolate nirvana
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 1.1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.27g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.27g |
| Saturated Fat | 10.23g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 69.26201760324983% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 69.3% |
| Saturated Fat Value | 10.2g |
| Score | 15 |
| Sodium | 62mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 62mg |
| Sugars | 17.05g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 17.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- House Of Flavors Inc Welsh Farms, Super Premium Ice Cream, Twice Baked (Similarity score: 8.50)
- Yarden Cheesecake (Similarity score: 8.88)
- Ice Cream Dessert (Similarity score: 9.37)
- Naturaplan Glace Double Crème Vanille (Similarity score: 9.45)
- Bontà Divina Panna Cotta Framboise (Similarity score: 9.87)
- Fresh & Easy Ice Cream (Similarity score: 10.00)
- Boni Tiramisu (Similarity score: 10.85)
- Häagen Dazs Helado Chocolate Häagen Dazs (Similarity score: 10.99)
- Clover, Clover Stornetta Farms Inc Clover, Ice Cream, Pistachio Perfecto (Similarity score: 11.42)
- Häagen Dazs Helado Coffee Häagen Dazs (Similarity score: 12.63)
- Gelatti Cookie Dough (Similarity score: 12.66)
- Mint Chocolate Chip Ice Cream, Mint Chocolate Chip (Similarity score: 12.76)
- Ice Cream (Similarity score: 13.05)
- Sam's Choice Ice Cream (Similarity score: 13.05)
- Bonbon (Similarity score: 13.12)
Ingredients List
- Milk
- Cream
- Sugar
- Cocoa Paste
- Egg Yolk
- E410
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)