Naturaplan Glace double crème vanille
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1050kj (251 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1050kj (251 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.9g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.9g |
| Saturated Fat | 11g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 68.75% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 68.8% |
| Saturated Fat Value | 11g |
| Score | 17 |
| Sodium | 60mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 60mg |
| Sugars | 21g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream Dessert (Similarity score: 6.73)
- Häagen Dazs Helado Chocolate Häagen Dazs (Similarity score: 6.82)
- Yarden Cheesecake (Similarity score: 7.16)
- Boni Tiramisu (Similarity score: 9.16)
- Clover,clover Stornetta Farms Inc Ice Cream, Chocolate Nirvana (Similarity score: 9.45)
- House Of Flavors Inc Welsh Farms, Super Premium Ice Cream, Twice Baked (Similarity score: 9.50)
- Bontà Divina Panna Cotta Framboise (Similarity score: 9.65)
- M&m's Peanut Caramel (Similarity score: 9.95)
- Fresh & Easy Ice Cream (Similarity score: 10.14)
- Cadbury Creme Egg Ice Cream (Similarity score: 10.31)
- U Saveurs,u Tiramisu (Similarity score: 10.59)
- Picard,la Fabrique Des Glaces Glace Chocolat Façon Chantilly (Similarity score: 10.94)
- Häagen Dazs Glace Vanille (Similarity score: 11.00)
- Madagascar Vanilla Bean Ice Cream, Madagascar Vanilla Bean (Similarity score: 11.53)
- Tillamook Tillamook, Frozen Custard (Similarity score: 12.01)
Ingredients List
- Cream
- Vanilla Seeds
- Thickener
- Whole Milk
- Cane Sugar
- Glucose Syrup
- Egg Yolk
- Skimmed Milk Powder
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)