Co-Op Roast chicken thighs
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1017kj (244 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1017kj (244 calories/kcal) |
| Fiber | 0.5 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 26g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 26g |
| Saturated Fat | 4.3g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 28.666666666666668% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 28.7% |
| Saturated Fat Value | 4.3g |
| Score | 4 |
| Sodium | 231.99999999999997mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 232mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- L'atelier Père Dodu,père Dodu Escalope Cordon Bleu De Qualité Supérieure (Similarity score: 13.18)
- Sardine À L'huile Végétale (Similarity score: 20.10)
- Sardines À L'huile Végétale Et Piment (Similarity score: 20.10)
- Le Gaulois Cailles Farcies Au Foie Gras (Similarity score: 22.50)
- Secrets De Famille Pâté De Campagne À La Fleur De Sel (Similarity score: 23.45)
- Lancaster Steak Seasoned Beef Patties (Similarity score: 24.16)
- Miau Sardines En Aceite De Oliva (Similarity score: 25.76)
- L'assiette Bleue Filet De Saumon Sauce Béarnaise Pané Assiette Bleue (Similarity score: 26.32)
- Gran Costera Bonito Del Norte En Aceite De Oliva (Similarity score: 26.84)
- Ravioli Ricotta Epinards (Similarity score: 26.85)
- Delhaize Filets De Maquereaux (Similarity score: 27.43)
- Field Roast Hand Formed Burger Patties (Similarity score: 27.50)
- Quick Smart Burger Bœuf (Similarity score: 28.11)
- Sardines À L'huile Pimentée (Similarity score: 28.23)
- Marks & Spencer Wrap Poulet Piri Piri (Similarity score: 29.42)