Field Roast Hand-Formed Burger Patties
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1004kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1004kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 2.2 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 21g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 21g |
| Saturated Fat | 4g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 33.33333333333333% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 33.3% |
| Saturated Fat Value | 4g |
| Score | 0 |
| Sodium | 244mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 244mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Le Gaulois Cailles Farcies Au Foie Gras (Similarity score: 14.68)
- Sardines À L'huile Pimentée (Similarity score: 18.07)
- Ica Tortellini Basilika (Similarity score: 22.23)
- L'assiette Bleue Filet De Saumon Sauce Béarnaise Pané Assiette Bleue (Similarity score: 22.33)
- Crous Resto' Salade Andalouse (Similarity score: 23.24)
- La Belle Iloise Emietté De Sardines Délices De Carthage (Similarity score: 24.27)
- La Belle Iloise Emietté De Sardines Délices De Carthage (Similarity score: 24.27)
- Chicken Salad On Croissant (Similarity score: 26.33)
- Ravioli Ricotta Epinards (Similarity score: 26.38)
- 4 Chicken Kievs (Similarity score: 26.61)
- Le Haché Extra Tendre (Similarity score: 26.64)
- Lancaster Steak Seasoned Beef Patties (Similarity score: 26.80)
- Quick Smart Burger Bœuf (Similarity score: 27.17)
- Whole Foods, Whole Foods Market Atlantic Salmon Fillets (Similarity score: 27.26)
- Co Op Roast Chicken Thighs (Similarity score: 27.50)
Ingredients List
- Vital Wheat Gluten
- Carrot
- Naturally Flavored Yeast Extract
- Onion Powder
- Mushroom
- Malted Barley
- Sea Salt
- Spice
- Irish Moss
- Extract
- Celery Seed
- Expeller Pressed Palm Fruit Oil
- Balsamic Vinegar
- Black Pepper
- Shiitake
- Porcini Mushroom Powder And Yellow Pea Flour
- Filtered Water
- Barley
- Garlic
- Safflower Oil
- Onion
- Tomato Concentrate
- Celery
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)