Co Op Steak & Ale Pie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1054kj (252 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1054kj (252 calories/kcal) |
| Fiber | 1.3 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 9.4g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.4g |
| Saturated Fat | 6.2g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 44.28571428571429% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 44.3% |
| Saturated Fat Value | 6.2g |
| Score | 10 |
| Sodium | 224.00000000000003mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 224mg |
| Sugars | 1.3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Plum Tomato, Mozzarella & Pesto Quiche (Similarity score: 13.78)
- Steak & Ale Pie (Similarity score: 17.24)
- Zen & Sans Gluten Quiche Lorraine Sans Gluten (Similarity score: 18.46)
- Denner Feuillete De Filet De Saumon Sauvage (Similarity score: 20.63)
- Ocean Sea Thunfischfilet (Similarity score: 20.63)
- Valley Fine Foods Company Spinach And Cheese Ravioli, Spinach And Cheese (Similarity score: 21.59)
- Valley Fine Foods Company Spinach And Cheese Ravioli, Spinach And Cheese (Similarity score: 21.59)
- Target Stores Baked Pie (Similarity score: 22.55)
- Higgidy Higgidy Spinach,feta & Roasted Pepper Quiche 400g (Similarity score: 22.88)
- Été 4 Cuisses De Poulet Paprika (Similarity score: 23.75)
- Marks & Spencer Slow Cooked Lamb Shoulder With Honey And Balsamic Drizzle (Similarity score: 25.09)
- 7เฟรช,7fresh,7 11,cp,ซีพี,cpram โมจิชูครีม (Similarity score: 25.50)
- Fiesta (Similarity score: 26.19)
- No Name Mushroom & Swiss Beef Steak Burgers, Mushroom & Swiss (Similarity score: 26.73)
- Supervalu Inc Old Fashioned Apple Pie, Apple (Similarity score: 26.80)
Ingredients List
- Beef
- Beef Broth
- Tomato Puree
- Malt Extract
- Molasses
- Black Pepper
- Fortified Wheat Flour
- Water
- Vegetable Oil
- Black Sheep Ale
- Onion
- Corn Flour
- Egg
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)