Zen & Sans Gluten Quiche Lorraine Sans Gluten
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1042kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1042kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 7.2g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.2g |
| Saturated Fat | 7g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 43.75% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 43.8% |
| Saturated Fat Value | 7g |
| Score | 11 |
| Sodium | 220.00000000000003mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 220mg |
| Sugars | 2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Plum Tomato, Mozzarella & Pesto Quiche (Similarity score: 10.01)
- Co Op Steak & Ale Pie (Similarity score: 18.46)
- No Name Mushroom & Swiss Beef Steak Burgers, Mushroom & Swiss (Similarity score: 20.37)
- Ocean Sea Thunfischfilet (Similarity score: 21.08)
- Denner Feuillete De Filet De Saumon Sauvage (Similarity score: 21.08)
- Samoussa A La Crevette (Similarity score: 23.08)
- Steak & Ale Pie (Similarity score: 24.22)
- Agnolotti Con Carne (Similarity score: 24.30)
- Valley Fine Foods Company Spinach And Cheese Ravioli, Spinach And Cheese (Similarity score: 24.46)
- Valley Fine Foods Company Spinach And Cheese Ravioli, Spinach And Cheese (Similarity score: 24.46)
- Été 4 Cuisses De Poulet Paprika (Similarity score: 24.62)
- Rising Moon Organics Rising Moon Organics, Itsy Bitsy Cheese Ravioli (Similarity score: 24.65)
- Supervalu Inc Old Fashioned Apple Pie, Apple (Similarity score: 24.85)
- 7เฟรช,7fresh,7 11,cp,ซีพี,cpram โมจิชูครีม (Similarity score: 25.59)
- Consum Empanada De Pisto Y Atún 200g (Similarity score: 25.78)
Ingredients List
- Filling
- Potato Starch
- Thickener
- Salt
- Egg
- Fresh Cream
- Smoked Lardoons
- Emmental
- Milk Powder
- Dough
- Water
- Margarine
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)