coconut almond swirl ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 955kj (229 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 955.0kj (229 calories/kcal) |
| Fiber | 6.5217391304348 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 6.52 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 3.2608695652174g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.26g |
| Saturated Fat | 10.869565217391g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 55.55555555555498% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 55.6% |
| Saturated Fat Value | 10.9g |
| Score | 8 |
| Sodium | 108.695652173908mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 108.7mg |
| Sugars | 0.54347826086957g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.54g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Chocalate Chip Cookie Dough (Similarity score: 13.82)
- La Gioia Bella,le Fromager Des Halles Burrata Basilico (Similarity score: 21.71)
- Mcconnell's Ice Cream Inc Churros Con Leche, Ice Cream (Similarity score: 24.27)
- Brooklyn Town Hamburguesas (Similarity score: 25.40)
- Brooklyn Town Burgers Wagyu Deluxe Size L (Similarity score: 25.41)
- Franprix Burrata (Similarity score: 27.06)
- Tesco British Chicken Thighs (Similarity score: 27.46)
- Marshmallow Peanut Butter Swirl Chocolate Chips Light Ice Cream, Marshmallow Peanut Butter Swirl (Similarity score: 27.66)
- Pepperidge Farm Milano Dark Chocolate (Similarity score: 27.70)
- Kroger Deluxe Death By Chocolate Ice Cream (Similarity score: 28.37)
- Philadelphia Philadelphia Cream Cheese Mini Tubs Plain (Similarity score: 29.30)
- Country Club Deluxe Ice Cream (Similarity score: 29.68)
- Kroger Kroger, Deluxe Ice Cream, Death By Chocolate (Similarity score: 29.68)
- Skotidakis Greek Yogurt (Similarity score: 30.05)
- Gut & Günstig Apfelstrudel (Similarity score: 30.67)