Franprix Burrata
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 943kj (226 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 943kj (226 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 12.6g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12.6g |
| Saturated Fat | 9.2g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 47.916666666666664% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 47.9% |
| Saturated Fat Value | 9.2g |
| Score | 7 |
| Sodium | 112.00000000000001mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 112mg |
| Sugars | 1.1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Hauts De Cuisse De Poulet (Similarity score: 17.62)
- Tortillas De Maiz (Similarity score: 22.62)
- Tortelli Con Zucca E Patate (Similarity score: 23.38)
- Grillers Nuggets De Pechuga De Pollo Empanizados (Similarity score: 23.61)
- Tesco British Chicken Thighs (Similarity score: 25.08)
- Brooklyn Town Hamburguesas (Similarity score: 25.59)
- Brooklyn Town Burgers Wagyu Deluxe Size L (Similarity score: 25.62)
- Tesco Thin Cut Pork Loin Steaks (Similarity score: 26.99)
- Coconut Almond Swirl Ice Cream (Similarity score: 27.06)
- Marshmallow Peanut Butter Swirl Chocolate Chips Light Ice Cream, Marshmallow Peanut Butter Swirl (Similarity score: 27.97)
- Sunnyside Farms, Super Store Industries Premium Ice Cream (Similarity score: 29.26)
- Krispy Kreme Doughnuts (Similarity score: 29.74)
- Tesco British Chicken Drumsticks (Similarity score: 30.14)
- Philadelphia Philadelphia Cream Cheese Mini Tubs Plain (Similarity score: 32.24)
- Gelato Key Lime & Graham Cracker (Similarity score: 32.65)
Ingredients List
- Pasteurised Cow S Milk
- Cream
- Salt
- Rennet
- Acidity Regulator
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)