Coconut caramel frozen dessert, coconut caramel
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 979kj (234 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 979kj (234 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 6.25 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 6.3 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0.71g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.71g |
| Saturated Fat | 10.64g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 100% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 100% |
| Saturated Fat Value | 10.6g |
| Score | 16 |
| Sodium | 94mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 94mg |
| Sugars | 17.73g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 17.73g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Delightfully Pure Coffee Creamer (Similarity score: 26.83)
- International Delight, Dean Foods Company Coffee Creamer (Similarity score: 27.62)
- Ice Cream Bars (Similarity score: 30.50)
- Italiamo Tiramisu À La Fraise (Similarity score: 33.75)
- Baileys Vanilla Cream Coffee Creamer (Similarity score: 35.15)
- Mocha Mudslide Coffee Creamer (Similarity score: 35.35)
- Vitala Spray Creme (Similarity score: 36.09)
- Glace Coco (Similarity score: 36.85)
- Halter Bonbon Halter Sans Sucre Cafe (Similarity score: 37.39)
- Milbona, Lidl, Gelatelli Skyr Frozen (Similarity score: 37.53)
- Thiriet Passionata Coco Chocolat Dessert Glacé (Similarity score: 37.65)
- Sammontana Sammontana Barattolo Vaniglia Cacao (Similarity score: 38.02)
- Despinoy Bêtises De Cambrai Sans Sucres (Similarity score: 38.18)
- Purple Cow Premium Ice Cream, Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 38.23)
- Toffee Low Fat Ice Cream With Chocolaty Coating & Almond Toffee Pieces Crunch Bars, Almond Toffee (Similarity score: 38.73)
Ingredients List
- Coconut Cream
- Corn Syrup
- Water
- Brown Sugar
- Sugar
- Coconut Oil
- E440a
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)