Toffee low fat ice cream with chocolaty coating & almond toffee pieces crunch bars, almond toffee
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 996kj (239 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 996kj (239 calories/kcal) |
| Fiber | 6.7 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 6.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 2.86g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.86g |
| Saturated Fat | 10.48g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 84.65266558966074% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 84.7% |
| Saturated Fat Value | 10.5g |
| Score | 12 |
| Sodium | 86mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 86mg |
| Sugars | 23.81g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.81g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cornetto Vainilla (Similarity score: 18.54)
- Vanilla Milk Chocolate Light Ice Cream Bars, Vanilla Milk Chocolate (Similarity score: 19.01)
- Amy's Amy's, Cool Scoops, Organic Coconut Milk Non Dairy Frozen Dessert, Mint Chocolate Chip (Similarity score: 20.89)
- Nestlé Tarta Whisky (Similarity score: 20.97)
- Lidl Vanilla (Similarity score: 21.27)
- Mint Cookie Crunch Ice Cream, Mint Cookie Crunch (Similarity score: 22.23)
- Mint Cookie Crunch Ice Cream, Mint Cookie Crunch (Similarity score: 22.23)
- Tesco Mint Chocolate Ice Cream (Similarity score: 22.79)
- Carrefour Tartufo (Similarity score: 23.93)
- Hacendado Helado De Stracciatella (Similarity score: 24.19)
- Delhaize Tartufo (Similarity score: 24.67)
- Delhaize Tartufo (Similarity score: 24.77)
- Chocolate Chip Cookie Dough Vanilla Flavored Ice Cream With Cookie Dough And Chocolate Chip Pieces, Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 25.31)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 25.38)
- Thiriet Passionata Coco Chocolat Dessert Glacé (Similarity score: 27.29)
Ingredients List
- Low Fat Ice Cream
- Cellulose Gel
- E466
- E407
- E471
- E433
- Retinyl Palmitate
- E160b
- Chocolaty Coating
- Sugar
- English Toffee
- Sugar
- Cocoa
- Cocoa
- Soya Lecithin
- Salt
- Artificial Flavouring
- E1200
- Corn Syrup
- English Toffee
- Milk
- Whey Protein
- Cream
- Contains 1% And Less Of
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)