Italiamo Tiramisu à la fraise
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 971kj (233 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 971kj (233 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 9.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 9.5 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.1g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.1g |
| Saturated Fat | 4.1g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 80.3921568627451% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 80.4% |
| Saturated Fat Value | 4.1g |
| Score | 12 |
| Sodium | 92mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 92mg |
| Sugars | 22.8g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 22.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream With Blueberry Cheesecake (Similarity score: 22.77)
- Market Pantry Ice Cream (Similarity score: 22.77)
- Giant Eagle Ice Cream, Chocolate Fudge (Similarity score: 22.84)
- Ice Cream Bars (Similarity score: 23.15)
- Supreme Fresh Granny Smith Apples (Similarity score: 23.19)
- Quality Chekd Dairies Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 23.24)
- Tastee, Classic Cookies'n Cream (Similarity score: 23.27)
- Always Save Ice Cream (Similarity score: 23.41)
- Gasparini Zolli Cornet Kokonuss (Similarity score: 23.44)
- Flavored Ice Cream (Similarity score: 23.57)
- Casino Crème Glacée Au Chocolat (Similarity score: 25.15)
- Chocobó Quescrem (Similarity score: 25.17)
- Purple Cow Premium Ice Cream, Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 25.57)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 25.79)
- Milbona, Lidl, Gelatelli Skyr Frozen (Similarity score: 25.82)
Ingredients List
- Thickener
- E415
- Tapioca Starch
- Mascarpone
- Emulsifier
- Flavouring
- Acidity Regulator
- Salt
- Glucose Syrup
- Water
- Coconut Oil
- Milk Proteins
- E1510
- Sugar
- Humectant
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)