Coconut milk
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 849kj (203 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 849kj (203 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.2999999523163g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.3g |
| Saturated Fat | 15.60000038147g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 88.13559157654916% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 88.1% |
| Saturated Fat Value | 15.6g |
| Score | 12 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 1.3999999761581g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Lotus Rouge Lait De Coco Cremeux (Similarity score: 10.66)
- Asia Green Garden Leite De Coco (Similarity score: 20.88)
- Auchan,flor De Burgos Mozzarella Fresca (Similarity score: 24.14)
- Deluxe, Lidl 4 Mini Potato Gratins With Cheese (Similarity score: 27.87)
- Flanders Dairy Products Goat Cheese (Similarity score: 28.12)
- Bonbon (Similarity score: 28.37)
- Bio Sonne Bio Kokusnussmilch (Similarity score: 29.51)
- Sano Vita Coconut Cream (Similarity score: 29.85)
- Rios,penny, New Cold Tartufo Bianco Con Cuore Di Caffè (Similarity score: 29.95)
- Organic Coconut Milk (Similarity score: 30.16)
- Jugo De Coco (Similarity score: 31.09)
- Gelato Coppette All’amarena (Similarity score: 31.50)
- Blueberry Cardamom Coconutmilk Non Dairy Frozen Dessert, Blueberry Cardamom Coconutmilk (Similarity score: 32.30)
- Valblanc Queso Blanco Ajo Y Finas Hierbas (Similarity score: 32.66)
- Димитър Маджаров Заквасена Сметана (Similarity score: 33.46)