delhaize Icecream Pistachio
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 925kj (222 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 925kj (222 calories/kcal) |
| Fiber | 1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 8 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.8g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.8g |
| Saturated Fat | 5.4g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 45.76271186440678% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 45.8% |
| Saturated Fat Value | 5.4g |
| Score | 10 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 19.6g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Rocky Road Chocolate Ice Cream Swirled With Marshmallow & Almonds (Similarity score: 13.12)
- Butter Pecan Ice Cream, Butter Pecan (Similarity score: 13.54)
- Butter Pecan Ice Cream (Similarity score: 13.73)
- Butter Pecan Ice Cream (Similarity score: 13.73)
- Light Ice Cream, Peanut Butter Cup (Similarity score: 14.21)
- Winn Dixie, Winn Dixie Stores Inc Ice Cream, Butter Pecan, Butter Pecan (Similarity score: 15.98)
- Dean's Dean's, Country Fresh, Premium Ice Cream, Rocky Road (Similarity score: 16.14)
- Butter Pecan Flavored Ice Cream Blended With Pecan Pieces, Butter Pecan (Similarity score: 16.99)
- Éric Elien Bûche Chocolat Pistache (Similarity score: 17.52)
- Chocolate Chip Cookie Dough Flavored Ice Cream With Cookie Dough And Chocolate Chips (Similarity score: 18.33)
- Ice Cream (Similarity score: 18.40)
- 6 Crepes De Froment Caro (Similarity score: 19.76)
- Thrifty Pistachio Nut Ice Cream (Similarity score: 20.32)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 21.37)
- Carrefour Flan Nature (Similarity score: 21.80)
Ingredients List
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)