Winn Dixie, Winn-Dixie Stores Inc. Ice cream, butter pecan, butter pecan
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 925kj (222 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 925kj (222 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.41g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.41g |
| Saturated Fat | 6.62g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 6.6g |
| Score | 11 |
| Sodium | 74mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 74mg |
| Sugars | 17.65g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 17.65g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Dean's Dean's, Country Fresh, Premium Ice Cream, Rocky Road (Similarity score: 5.88)
- Ice Cream (Similarity score: 8.07)
- Butter Pecan Ice Cream, Butter Pecan (Similarity score: 8.38)
- Butter Pecan Ice Cream (Similarity score: 10.24)
- Butter Pecan Ice Cream (Similarity score: 10.24)
- Rocky Road Chocolate Ice Cream Swirled With Marshmallow & Almonds (Similarity score: 10.57)
- Light Ice Cream, Peanut Butter Cup (Similarity score: 10.64)
- Food Club Rocky Road Roasted Almonds With Fluffy Marshmallow Dancing Through Rich Chocolate Premium Ice Cream (Similarity score: 10.88)
- Asael Farr & Sons Company Farr Better, Frozen Custard, Strawberry Cheesecake (Similarity score: 12.06)
- Lady Kemps Vanilla (Similarity score: 12.39)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Roasted Almonds In Chocolate Fudge Ice Cream, Toasted Almond Fudge (Similarity score: 13.12)
- Chocolate Chip Cookie Dough Flavored Ice Cream With Cookie Dough And Chocolate Chips (Similarity score: 13.63)
- Ice Cream, Butter Pecan (Similarity score: 13.75)
- Éric Elien Bûche Chocolat Pistache (Similarity score: 13.94)
- Black Walnut Ice Cream (Similarity score: 14.67)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- E516
- E410
- E407
- Natural Butter Pecan Flavor
- E150
- Cream
- Sugar
- Corn Syrup
- High Fructose Corn Syrup
- Pecan Nut
- Whey
- E471
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)